SEO Danışmanı

SEO danışmanı olarak, projelerinizde sizin için dirsek teması mesafesinde bir çözüm ortağı olmaktan büyük keyif duyuyor olacağım. Seo, bir iş olmanın yanı sıra zevkli bir çalışma alanı benim için. Doğru ekip, doğru planlama ve biraz sabır ve anlayışla beraber eğlenceli bir süreç olduğunu belirtebilirim.

Sosyal medya iletişimi ve topluluk oluşturma gibi SEO da, emeğin harcandığı ve sonuç almak için zaman gerektiren detaylı bir çalışmalar bütünüdür. Seoyu iki temel başlık altında incelemek mümkün. Bu iki başlık, birbiri ile bütüncül ve entegre şekilde gerçekleşiyor olmalı.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO, teknik anlamda web sitenin yazılımdan, tasarıma, içeriğe kadar her detayının arama motorlarının kolayca indexleyip anlamlandırabileceği biçimde hazırlanmasını niteler. Özgün içerik, iyi bir kullanıcı deneyimi, site hızı, sayfaların açılış hızı, sayfa başlıkları, link yapıları, anahtar kelimeler ve meta açıklamalar, görsellerdeki alt etiketleri, kırık linklerin (404 sayfaları) giderilmesi, taşınan sayfaların 301 ile yönlendirilmesi gibi birçok teknik kriterin doğru şekilde uygulanması site içi seo çalışmaları altında incelenir.

Site Dışı SEO Çalışmaları

Seo çalışma mantığı, arama motorlarının sitenizi ilgili anahtar kelimelerde ne kadar otoriter gördüğü ile ilişkilidir. Yani aslında amacımız arama motorlarını ikna etmek. Bu ikna sürecinin bir kısmı, yukarıda bahsettiğim gibi site içi seo çalışmaları ile sağlansa da yeterli olmayabiliyor.

Benzer çizgide arama motorları tarafından makul oranda otoriter görülen sitelerin, sizin sitenize referans olması, sizin sitenizi referans olarak göstermesi, bahsettiğimiz ikna sürecini olumlu yönde etkileyen çok önemli bir faktör. Bu tür çalışmaların bütününe de site dışı seo çalışmaları olarak adlandırıyoruz.

SEO Danışmanlığı Yaparken Süreci Nasıl İlerletiyorum?

Seo danışmanlığı almaya karar verirseniz, aşağıdaki gibi bir yol haritası izliyor olacağız:

SEO Danışmanı İle Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satın alınan her hizmet gibi, seo hususunda da seçici ve dikkatli olmak gerekli. Zira bu alan da suistimale açık; hatta en çok suistimal edilen sektörlerden biri diyebiliriz. Peki seo hizmeti ya da seo danışmanlığı alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Hizmet alacağınız uzmanın / ajansın kanıtlanabilir bir başarısı olmalı,
  • Birinci sıra garantisi vermemeli,
  • İşi alabilmek için, olağanın altında bir hizmet bedeli sunmamalı,
  • SEO adı altında sadece backlink paketleri satmamalı ya da satın almamalı,
  • Gerçekten ihtiyacınızı anlayıp ona göre bir plan çıkarmalı,
  • Sözleşme ile her iki tarafın haklarının korunması noktasında yapıcı ve hassas olmalı,
  • “Sitenizi uçururuz” türünden argümanlar kullanmıyor olmalı,
  • Yapılacak çalışmanın anahtar kelimeye ve sektöre göre rekabetinin değişeceğini biliyor ve bu hususta sizi uyarıyor olmalı

(Maddeler güncellenmeye devam edecek)

SEO danışmanlığı almak yahut konu hakkında soru sormak isterseniz, buraya tıklayarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Hakkında En Çok Merak Edilenler

Soru: Sitem ne kadar sürede ilk sıraya yükselir?
Cevap: Bunun süresini verebilecek kimse olamayacağı gibi, ilk sıraya çıkacağının garantisini hiçbir uzman veremez. Sektördeki ve anahtar kelimedeki rekabete bağlı olarak süre 2 aydan 2 yıla kadar değişebilir.

Soru: Backlink almak faydalı mıdır?
Cevap: Doğal yollardan size link sağlayabilecek içerikler üretirseniz kolay kolay zararı olmaz. Ancak niteliksiz backlink paketleri almak ya da link çöplüğüne dönmüş sitelerden link almak faydadan çok zarar verir.

Soru: SEO fiyatlandırması nasıl yapılmalı?
Cevap: Her seo danışmanının ya da ajansın fiyatlandırma prensibi farklı olabilir. Ben, rekabete bağlı olarak iş yükü ve maliyetlere göre fiyat teklifi sunuyorum.

Soru: Seo danışmanlığı almak yerine, kendim seo yapabilir miyim?
Cevap: Evet, seoyu öğrenip deneyim kazandıktan sonra kendiniz seo çalışmanızı yönetebilirsiniz. Ancak bu süreç duruma göre uzun sürebilir. Çünkü öğrenmek ayrı bir süreç, öğrendikten sonra uygulamak ikinci bir süreç olacak.

Dijital pazarlama uzmanı, growth marketer, eğitmen ve stratejist.

Başta e-ticaret olmak üzere, gelir modeli internete dayanan tüm girişimler için kapsamlı dijital pazarlama danışmanlığı ve eğitimler sunar.