Kripto Para Maceram: Nasıl Başladı, Nasıl Kazanıyorum?

Uzun zamandır blog içeriği yazmadığımın farkındayım. Zannediyorum rutin iş yoğunluğuma eklenen bıkmışlık hali, içerik üretmeyi hep ertelememe sebep oldu. Fakat bugün yepyeni bir konuda yaşadığım tüm deneyimi sizle paylaşmak istedim; belki faydalı olabilir ümidi ile.

Bir süredir kripto para borsalarında al-sat yaparak gelir elde ediyorum. Bir yandan öğrenip deneyim kazanırken, bir yandan da ek gelir elde ediyorum. Özellikle “ek gelir” dedim, zira yeterince deneyim kazanana kadar hatırı sayılır bir yatırım yapmaktan uzak duruyorum. Peki kripto para alışverişine nasıl başladım, nereden başladım, nasıl kazanç elde ediyorum? Son yılların trendlerinden olan coin ve altcoinlerden ciddi gelir elde etmek mümkün mü, yoksa kumar oynamaktan farksız mı, kendi gözlemlediğim ve deneyimlediğim noktaları anlatmaya çalışacağım. Ek olarak, bazı önemli uyarılarda bulunacağım ki bu uyarıları kulağınıza küpe ederseniz kaybetme ihtimaliniz sıfıra yakın.

İlk Kripto Paramı Nasıl Satın Aldım?

2019 yılının sonuna doğru ofisteki arkadaşlarımdan birisi ile kripto paralar hakkında epey sohbet ediyorduk. Sırf merakımdan çok komik bir rakam (sanırım 5 TL idi) ile Cardano (ADA) satın aldım. Aldıktan sonra da epey düştü değeri. Ben de pek umursamadım, satın alım yaptığım uygulamayı da silmiştim telefonumdan (Paribu).

Geçtiğimiz ay yine arkadaşlarla WhatsApp gruplarımızdan birinde sohbet ederken Cardano adı geçti. “Aa dedim benim de vardı.” Bir heyecanla tekrar Paribu hesabımı açtım; benim Cardano olmuş 100 TL. Yaklaşık 1 yılda 20x artmıştı. İşte ilk bilinçsiz kazancımı bu şekilde elde ettim. Üzerine bir 10 TL daha koyup “Seneye yine bakarım” demiştim ki, “Neden daha fazlasını kazanmayayım?” gibi bir soru geldi aklıma. İşte orası bir dönüm noktası oldu.

İnsanlar kripto para ticareti ile yan gelir elde etmek ve hatta ana gelir kapısı olarak yatırımcılık ve trader’lik yapıyormuş, bunu öğrendim ve nasıl yaptıklarını araştırmaya başladım. İşe “Mum grafik” denen grafikleri nasıl yorumlamak gerektiğini öğrenmekle başladım.

Mum grafiklerin nereye dayandığını, geçmişini, hangi veriler ve davranışlara göre şekil aldığını burada anlatmayacağım zira grafik okumayı bilmiyorsanız ve öğrenmeye niyetliyseniz, o esnada bu bilgileri de edinmiş olacaksınız. Destek ve direnç hatları, trendler, formasyonlar, indikatörler (mevcut durumu yorumlamaya ve karar vermeye yardımcı ek göstergeler) gibi temel teknik analizi öğrenip hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Yeterince içerik tüketirseniz ve ufak bütçelerle kendiniz de deneyimlemeye başlarsanız, zaman içerisinde al / sat sinyallerini görüp ona göre yeni bir işleme girebilir hale geliyorsunuz. Önemli olan mümkün mertebe deneyimlemek. Ancak bunu, sermayenizi riske atmadan yapmak zorundasınız zira bu iş oyun değil. Gereksiz riskler bu işi yatırım olmaktan çıkarıp “kumar oynamaya” döndürür. Ve emin olun ki, bu şartlar altında bir kumarbaz olarak asla kazanç elde edemezsiniz; eninde sonunda “kasa kazanır.”

Peki ne yapmalı?

Minimum Risk İle Kripto Para Yatırımı

Her şeyden önce, hakikaten sabırlı ve heyecanını dizginleyebilen biri olmanız gereken. Anlık dalgalanmalar karar mekanizmanızı etkilememeli. Bu bir at yarışı değil, iddia hiç değil. Yukarıda bahsettiğim grafik analizini doğru şekilde uygulamaya başladığınız zaman, sizin için göze alınabilir risk noktaları daha görünür hale geliyor. Haliyle, analizi güzel bir şekilde yapıp akabinde yaptığınız analizin kripto para dünyasında çıkan haberlerle, sosyal medya hesapları ile paralel olduğunu da teyit ederseniz, yatırım yapmaya bir tık daha yaklaşmış oluyorsunuz.

Benim teknik analiz dışında işimi kolaylaştırmama yardımcı olan yan araçlar, bazı Twitter hesapları ve birkaç önemli web site. Aşağıya linklerini bırakıyorum:

CryptoPanic
CoinMarketCal
CoinMarketCap

Buradaki haberler, malumunuz Elon Musk’un attığı bir tweet ve grafik analizlerini bir araya getirince, çoğunlukla işe yarar bir al / sat sinyali ortaya çıkıyor ve doğru pozisyondan işleme giriyoruz. Pozisyonun doğruluğunu ise mum grafiklerdeki destek ve direnç noktaları ile teyit ediyoruz.

Şimdiye dek herhangi bir kayıbım olmadı. İlk başta yaptığım hatalı birkaç al-sat yüzünden uğradığım ufak zararları çoktan telafi etmeyi başardım.

Önemli Uyarılar

  1. Her şeyden önce, bunun bir kumar olmadığını, kumara dönüşmemesi gerektiğini unutmayın!
  2. Duygusal hareket etmeyin; kazanma heyecanı ya da kaybetme korkusu yanlış karar almanıza sebep oluyor.
  3. Her zaman kazanamazsınız!
  4. Grafik analizini öğrenmeden bu işe girmeyin.
  5. Haber takibi yapmayı öğrenin.
  6. Asla bütçenizin tamamını tek yere yatırmayın.
  7. Stop Loss (Zarar Kes) kullanmayı asla ihmal etmeyin (alım-satım yapılan borsalarda mevcut olan bir özellik. Piyasa, belirlediğiniz bir limite geldiğinde otomatik olarak elinizdeki coini satıyor. Böylece haberiniz yokken daha fazla düşmesinin önüne geçmiş oluyorsunuz)
  8. Ufak kayıpların ardından, onu telafi etme hırsı ile gereksiz yerlere yatırım yapıp daha fazla risk almayın.
  9. Bazı yatırımların anlık, bazı yatırımların haftalık, bazılarının ise daha uzun vadede gelir getirebileceğini unutmayın.
  10. İşleme asla ortadan girmeyin. Yani, hali hazırda yükselen (yeşil) mumları görüyorsanız, “Aa yükseliyor, ben de alayım” demeyin. Zira o yükseliş, birçok kişi için satış anlamına gelmekte. Haliyle yüksek fiyattan coin alıp sonrasında direkt olarak “Ben alır almaz düşmeye başladı yaa” diyebilirsiniz. Hayır, şanssız değilsiniz. İşleme yanlış yerde girdiniz.

Peki nereden başlayabiliriz?

Türkiye’de BTC Türk, Paribu gibi borsalar mevcut fakat benim kendileriyle hiç iyi deneyimim olmadı. Ufak bir Twitter araştırması ile sebebini hemen bulacaksınızdır eminim 🙂 Ben tüm işlemlerim için Binance (Global olan Binance) kullanıyorum. Komisyon indiriminden faydalanmamız için bir de link bırakacağım aşağıya. O link ile Binance hesabı açarsanız, komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

Binance hesabınızı buraya tıklayarak açabilirsiniz.

Hemen sonrasında para transferleri için, TR Binance’de, az önce açtığımız Binance hesabı ile oturum açıyoruz. Sonrasında, her iki hesaptada tüm kimlik doğrulamalarımızı eksiksiz şekilde yapıyoruz.

Kimlik doğrulama işlemleri bittikten sonra, EFT ile TR Binance hesabımıza TRY gönderip onunla USDT satın alıyoruz. Aldığımız USDT’yi cüzdan kısmından ilk açtığımız Binance cüzdanımıza gönderiyoruz. Artık global Binance borsasında alışveriş yapmaya hazırsınız.