Faydalı Sosyal Medya Yönetim Araçları Güncel Listesi

Faydalı Sosyal Medya Yönetim Araçları – 2021 Güncel Liste

Bu yazımda, bizzat kullandığım veya araştırıp incelediğim sosyal medya yönetim araçları hakkında bir şeyler paylaşmak istedim sizle. Malumunuz, markalar için sosyal medya kanalları artık bir tercih değil, bir zorunluluk haline geldi. Sunulan ürüne, hizmete ve markaya göre farklı iş yükü olan sosyal medya pazarlama iletişimini kolaylaştırmak ve daha verimli hale getirmek için, destekleyici sosyal medya araçları kullanmak kaçınılmaz olabiliyor.

Ben de, hem kendi kullandığım ve incelediğim, hem de dünya genelinde pazarlama ve iletişim profesyonellerinin kullandığı ve önerdiği faydalı ve kullanışlı sosyal medya yönetim araçlarını listeleyip fikir sahibi olmanıza yardım etmek istedim.

Araştırma Ve Strateji Geliştirme Odaklı Sosyal Medya Araçları

İster sektöre veya sosyal medyaya yeni giriş yapan bir marka olun, ister sosyal medyada içerik stratejilerini yeniden şekillendirmek isteyen bir marka, her halükarda pazar araştırması yapmak gerekecektir. Rakipleri, kullanıcıları, potansiyel müşterileri araştırmak ve bilgi sahip olmak büyük önem taşıyor. Bunun en faydalı yolu da sosyal dinleme diyebiliriz.

Sosyal dinleme, üçüncü parti araçların yardımıyla belli anahtar kelimeleri, hashtagleri, markaları takibe alma ve veri toplama işlemidir. Toplanan veriler analiz edilir, rakip ve pazar araştırması raporuna dahil edilir. İşte o araçlardan birkaçı.

Awario

Awario Sosyal Dinleme

Awario, hemen her ölçekteki işletmenin faydalanabileceği, kullanışlı bir sosyal dinleme ve monitoring aracıdır. Hashtag, anahtar kelime ve sektörel terimleri takip edebilmek için sosyal medya kanallarını ve web ağını izlememize yardımcı oluyor.

Bu araç yardımıyla rakipleri, müşterileri, niş ürün fırsatlarını analiz ederek ciddi bir pazarlama verisi ve iç görü elde etmek mümkün. Ayrıca, insanların hangi kelime ve hashtagleri kullandığını, hangi konumlarda yer aldıklarını, kullandıkları dili analiz eder. Tüm bu veriler ve daha fazlası, marka konumlandırması, itibar yönetimi, sosyal medya kampanyalarının izlenmesi gibi farklı hedefler doğrultusunda amacınıza hizmet edecektir. Ayrıca, tam olarak ihtiyacınıza uygun olup olmadığını anlamanız için, 7 günlük bir deneme süresi de mevcut.

Mention

Mention Monitoring Aracı

Mention markanızın, rakiplerinizin ve dahil olduğunuz sektörü içeren paylaşımlar ve içerikler hakkında derinlemesine analiz yapabilmeniz için sosyal medyayı ve web ağını izleyen bir araç. Takip etmek istediğiniz veya isteyebileceğiniz konuları keşfetmenize, rakipleriniz hakkında yazılan, çizilen içerikleri takip etmenize, bahsi geçen içeriklerden hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini anlamanıza ve buna göre içerik stratejisi geliştirmenize yardımcı olur. Mention, deneme süresi bulunan pro versiyonu ve kısıtlı özelliklerini kullanabileceğiniz bir free versiyonu ile hizmet sunuyor.

Sosyal medya ve web ağı için diğer benzer dinleme ve monitoring araçları ise şu şekilde:

 • Hootsuite
 • Keyhole
 • Agorapulse
 • Sprout Social

İçerik Üretimi İçin Kullanabileceğiniz Sosyal Medya Yönetim Araçları

Pazar analizi, rekabet durumu gibi önemli verileri elde edip yorumladıktan sonra, sıra geldi içeriklerimizi servis edeceğimiz kanalları oluşturmaya veya yeniden yapılandırmaya. İçerik iyileştirme araçları, sosyal medya hesaplarımızı tek çatı altında incelememize, planlamamıza ve yayınlamamıza yardımcı olan araçlardır. Aşağıda bu araçlardan birkaçını inceleyelim.

Social Pilot

Social Pilot Sosyal Medya İçerik İyileştirme Aracı

Social Pilot, hem pazarlama departmanları, hem de ajanslar için tercih edilebilecek oldukça faydalı bir araç. 10.000 adete kadar gönderi planlayabileceğiniz ve eş zamanlı birçok platformda gönderileri paylaşabilmeniz için 100 adete kadar hesabı tek tablo içerisinde birleştirebileceğiniz bir panel sunuyor.

Sosyal medya içeriklerini planlamak, sıralamak, kaydetmek veya yeniden yayınlamak için kullanabileceğiniz gibi, günlük, haftalık ve aylık içerik takviminizi oluşturup görüntüleyebilirsiniz. Ek olarak, araç içerisinde ekipler oluşturabilir, görev ve yetki dağılımı yapabilir, gönderi onaylayacak ve silecek kişileri birbirinden ayırabilirsiniz. 14 gün deneme süresi ile kullanmadan önce aracı iyice kurcalayıp hırpalamanızı öneririm 😉

Crowdfire

Crowdfire App Sosyal Medya İçerik Aracı

Crowdfire, yeni içerik fikirleri bulmak ve bu içerikleri farklı platformlarda paylaşmak için tasarlanmış bir sosyal medya aracı. Özellikle, takvim formatındaki görünümü, sürükle bırak mantığı ile planlama yapmayı ve yayınlar arasında dolaşımı kolaylaştırıyor.

İçerik üretimi ve iyileştirme konularında değerlendirmek isteyebileceğiniz diğer araçlar şu şekilde:

 • Sendible ile kampanya planlaması yapabilirsiniz,
 • CoSchedule ile içerik optimizasyonu yapabilirsiniz,
 • Tailwind’i Pinterest ve Instagram gönderileri için kullanabilirsiniz,

Görselleştirme Ve Video Odaklı Araçları

Madem konumuz sosyal medya, içeriklerin ilgililiği, estetiği ve dikkat çekiciliği büyük önem taşıyor demektir. Çoğunlukla da, bir içeriğe dikkat çekebilmek, önce ilgili içeriğin görselinin dikkat çekici olması gerekir. İyi ve dikkat çekici görseller tasarlamak için sade ve kullanıcı dostu araçlar ile bu süreci kolayca halledebilirsiniz.

Canva

Canva Sosyal Medya Görsel Aracı

Canva, bir freemium ve online olarak içerik görseli hazırlama aracı. İçerisinde hazır kalıplar ve şablonlar barındıran, özellikle de sosyal medya gönderileri için ücretli ve ücretsiz birçok seçenek sunan sade bir platform. Hatta, sadece sosyal medya için değil, web siteniz için de slider ve banner görseller hazırlayıp anında kullanabilirsiniz.

İçerik görselleri için kullanabileceğiniz diğer kaynaklar:

 • Unsplash
 • Animoto
 • Typito

İleri Seviye Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal medya yönetimi, markalar için dijital pr, itibar yönetimi, güven kazanma, marka konumlama, iletişim, analiz edilecek veriler gibi birçok katkı sağlar. Sosyal medya yönetim araçları da, duruma göre bu süreci yönetme, otomatize etme, geliştirme ve iyileştirme gibi olanaklar sunar. Şimdi biraz da bu araçlara göz atalım dilerseniz.

BuzzSumo

BuzzSumo Sosyal Medya Yönetim Aracı

BuzzSumo, sanıyorum ki sektör profesyonellerinin ilk aklına gelecek araçlardan bir tanesi. Medya takibi, içerik araştırması, rakip inceleme, influencer pazarlama gibi birçok farklı özelliği 360° kullanabilmemize olanak sunuyor. BuzzSumo ile hem kendinizin, hem de rakiplerinizin sosyal medyadaki performanslarını takip edebilir, doğru ve hatalı hamlelerini görebilir ve hareket planınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. BuzzSumo, 7 gün deneme süresi sonrası farklı ödeme planları ile hizmet veriyor.

Buffer

Buffer Sosyal Medya Paylaşım Aracı

Buffer, tüm sosyal medya hesaplarını tek ekrandan takip etme, paylaşım yapma ve analiz etme olanağı sunan; ek olarak ekip kurmanıza ve ekip içerisinde görev paylaşımı yapmanıza da imkan veren çok yönlü bir sosyal medya aracıdır. Farklı paketlere göre deneme süresi de veren ücretli bir araçtır.

Sosyal medya yönetimi için benzer diğer araçlar ise şu şekilde:

 • eClicnher
 • MavSocial
 • SumAll
 • SocialBee

RADAAR

RADAAR, birden çok markaya ait sosyal medya hesaplarını yönetmek için tasarlanmış güçlü bir sosyal medya yönetim platformudur. Sosyal medya için içerikler hazırlamak ve yayınlamaktan, yapılan çalışmaların performansını analiz etmeye kadar her adımda sosyal medya yöneticilerine yardımcı olur.

Yayınlama, sosyal medya posta kutusu, dijital izleme ve analiz özellikleri dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir.

İster küçük bir işletme, ister birden fazla markayı yöneten bir ajans veya hepsine ihtiyaç duyan bir kurumsal şirket olun, RADAAR iş akışlarınızı düzene koymanıza, sosyal medya yönetiminizi kolaylaştırmanıza ve zamandan tasarruf etmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

İncelemek ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonuç olarak, sosyal medyanın bu denli hayatın içinde olduğu bir dönemde, sosyal medya pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama süreçlerini mümkün olduğunca kolaylaştırmaya yönelik araçları kullanmamız, hem zamandan ve iş yükünden kazanmamızı sağlayacak, hem de verileri daha sağlıklı bir şekilde takip ederek ileri dönük planlarımızın daha tutarlı olmasına yardım edecektir.

Yeni İçeriklerden
Haberdar Ol