Facebook’un İslam Düşmanlığı Mı, Algoritma Mı?

Geçtiğimiz günlerde, aynı hafta içerisinde gördüğüm iki ayrı reklam ve bunların akabinde bir arkadaşımın paylaşımına gelen oto-sansürü görünce üzerine biraz düşünüp fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Aslında son 10 – 15 yılda ama daha .ok da son birkaç yıldır İslam düşmanlığı, deizm ve ateizm daha bir popüler oldu. Hatta bunlarla beraber, İslami değerleri hor görüp aşağılamak, aydın ve zeki bir beynin ürünüymüş gibi bir algı yaratılmış gibi. Sosyal medyada bilen bilmeyen herkesin dini konularda eksik / yanlış bilgi ile atıp tutması elbette rahatsızlık veriyor.

Fakat, gördüğüm kadarıyla sosyal medya algoritmaları da bu modaya uyum sağlamış gibi. Öncelikle, yazımın başında size bahsettiğim, misyoner faaliyetlerine hizmet eden iki farklı görseli inceleyelim.

İlk bakışta her şey normalmiş gibi görünüyor değil mi? Ne kadar da “bizden” cümlelerle hazırlanmış bir reklam. Hiçbir algoritmaya takılmadan onaylanmış ve yayına girmiş. Fakat “bizden” gibi gözükmesine aldanmamak gerek. Son yıllarda bizdenmiş gibi görünüp, suret-i haktanmış gibi bir imaj çizip insanların akaidini bozmaya çalışan kişilerin sayısı o kadar artmış ki….

Arkadaşlar…

Her ne kadar metinde bir problem olmasa da, biraz araştırınca hristiyanlıkla ilgili topluluklara ait bir oluşum olduğu ortaya çıktı. Tabii bu reklama yapılan yorumların %99’u “Allah razı olsun, Amin” şeklinde. Yani reklamları Müslümanlar görmüş 🙂

Diğer görsel ise aşağıdaki gibi.

Buradaki metinler ve görseller ilki kadar masum olmamakla beraber, daha çok belli bir yaşın altına hitap ettiğini hissettim. Bunlar düz dünyacılardan da uçuk insanlar belli ki.

Şimdi…

Sosyal medyada reklam verenler bilir. Reklamların veya normal paylaşımların herkese ulaşabilir olması için belli algoritmalardan geçmesi gerekir. Zaten reklamlar için bir denetleme söz konusu ama sıradan gönderilerde de görsellerin potansiyel içeriklerini tanıyan algoritmalar mevcut. Mesela:

Gördüğünüz gibi algoritma, görselin potansiyel içeriklerini anlamlandırıyor.

Şimdi geldik, dananın kuyruğunun koptuğu yere.

Yukarıdaki görsel, Facebook tarafından “Hassas İçerik. Bu fotoğraf şiddet içeren görseller içerebilir.” uyarısı ile sansürlenmiş. Peki görselin aslına bakınca bizi ne karşılıyor dersiniz?

Sanırım yeterince açık olmuştur.

Peki sizce bu bir islamofobi mi, yoksa alttan alttan beslenmiş bir İslam düşmanlığı mı? Hiçbir şiddet ve tehlike unsuru içermeyen bu görsellerin tek sansürlenme sebebi, Arapça metinler mi dersiniz?

Farklı misyonerlik hareketleri özgürce gerçekleştirilebilirken, basit bir misk ve misvak paylaşımının Facebook sansürüne takılıyor olması altında art niyet arıyor olmam benim suçum mu?